Aktualności
70 krajów na świecie stosuje odmiany biotechnologiczne do uprawy i importu (dane z 2018 r.), zgodnie z raportem organizacji ISAAA pt. „Global Status of Commercialized Biotech/GM Crops in 2018. Dwadzieścia sześć krajów (21 krajów rozwijających się i 5 krajów rozwiniętych) uprawia na 191,7 milionach hektarów odmiany biotechnologiczne, co oznacza wzrost o 1,9 miliona hektarów względem rekordowego roku 2017.
Bruksela, 8 marca 2018 r. – Fakty na temat GMO w Europie są trudne do znalezienia, szczególnie w językach innych niż angielski. Znaleźć za to można wiele błędnych informacji na temat tej fascynującej technologii, która zrewolucjonizowała przemysł rolny I spożywczy tak w krajach rozwijających się jak i rozwiniętych.
Przedstawiamy nowy kieszonkowy przewodnik po uprawach GM. Wraz z zielonym g-nomem dowiedz się na temat roli oraz niewykorzystanego potencjału upraw odmian GM w Europie.
Pekin (4 maja 2017 r.) - Organizacja ISAAA (The International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications) opublikowała doroczny raport pokazujący 110-krotny wzrost wykorzystania zielonej biotechnologii na świecie po zaledwie 21 latach od komercjalizacji - z 1,7 mln ha w 1996 r. do 185,1 mln haw 2016 r.
Organizmy genetycznie modyfikowane (GMO) są obecnie jednym z ważnych tematów społecznej dyskusji. Wśród naszego społeczeństwa, odbiorców mediów i użytkowników Internetu, coraz większa liczba osób ma podobne pytania i wątpliwości na ten temat - od ekscytacji i optymizmu do sceptycyzmu i strachu.
GMO Answers oraz Council for Biotechnology Information (Rada ds. Informacji o Biotechnologii) przeprowadziły badania mające odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania na temat GMO. Zebraliśmy 10 najczęściej zadawanych pytań i poprosiliśmy naukowców, rolników, ekonomistów oraz innych ekspertów, aby udzielili na nie odpowiedzi. Poniżej znajdują się skrócone odpowiedzi ekspertów.
Wpływ GMO na zdrowie i bezpieczeństwo jest obecnie głównym tematem dyskusji. Ze względu na bezpodstawnie twierdzenia, że żywność z upraw genetycznie modyfikowanych ma mniejszą wartość odżywczą niż żywność z konwencjonalnych i ekologicznych upraw, jak również fałszywe zarzuty, że GMO mogą powodować nowe choroby, konsumenci ze zrozumiałych powodów mają wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa żywności, którą spożywają i sposobów, w jaki jest uprawiana.
Materiał informacyjny przygotowany przez GMO Answers przedstawiający informacje na temat co to jest GMO, dlaczego rolnicy na świecie korzystają z tej technologii oraz zawierający odpowiedzi na pytania i wątpliwości konsumentów dotyczące biotechnologii i GMO.
30 czerwca 2016 r. - Ponad 100 laureatów nagrody Nobla podpisało list wzywający Greenpeace do zaprzestania sprzeciwu wobec organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO). W piśmie Greenpeace zostało poproszone o zaprzestanie w szczególności blokowania wprowadzenia genetycznie modyfikowanej odmiany ryżu (tzw. Złoty Ryż), który może zmniejszyć niedobory witaminy A powodujące ślepotę i śmierć dzieci w krajach rozwijających się.
Bruksela, 3 maja 2016 – EuropaBio, Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Biotechnologicznego, zaprasza małe i średnie przedsiębiorstwa biotechnologiczne (MŚP) w całej Europie do udziału
w 7. edycji konkursu najbardziej innowacyjnych europejskich MŚP w 2016 r. To coroczna inicjatywa doceniająca wkład firm w innowację oraz społeczeństwo. W zależności od zakresu działalności MŚP mogą startować w 3 kategoriach: ochrona zdrowia, rolnictwo i przemysł.