GBE - Polska Zielona Biotechnologia w Europie dostarcza informacje o biotechnologii rolniczej.

Członkowie GBE Polska

 

 

growingvoices
Biotechnologia

  • 2012-07-30

Międzynarodowi eksperci przeprowadzili analizę społeczno-ekonomicznych skutków upraw GM

W dniu 26 czerwca 2012 roku Wspólne Centrum Badawcze (ang. Joint Research Center) poinformowało o zakończeniu obrad międzynarodowego panelu w sprawie upraw genetycznie modyfikowanych. W jego trakcie przedstawiono raport z badań skutków ekonomicznych upraw GMO na całym świecie.
  • 2012-04-10

GMO nowej generacji

Organizmy Genetycznie Modyfikowane (GMO) przekraczają kolejne bariery, nie przekraczalne dla upraw konwencjonalnych. W ciągu ostatniego roku pojawiły się dwa nowe, przełomowe produkty genetycznie zmodyfikowane (GM).
  • 2012-03-08

Europejska Platforma ds. Innowacyjności środkiem do zwiększenia konkurencyjności Unii Europejskiej

Komisja Europejska zaproponowała zdecydowane działania w celu sprostania trzem podstawowym wyzwaniom stojącym przed społecznością Unii, w takich kluczowych dla wzrostu gospodarczego i zatrudnienia dziedzinach jak: podaży surowców, zrównoważonego rolnictwa oraz aktywnego i zdrowego starzenia społeczeństwa.
  • 2012-02-23

Opóźnienia w zatwierdzaniu nowych produktów GMO w Unii Europejskiej.

Prawo Unii Europejskiej podobnie jak zakres oceny zagrożeń są w zasadzie podobne do tych, które są stosowane w innych częściach świata, to jednak ich funkcjonowanie i efekty finalnej autoryzacji GMO, ze wzgledu na powazne opóźnienia odstają od innych krajów, w których stosuje się te technologie. Zapraszamy do zapoznania się z informacją dotyczącą tego zagadnienia oraz z raportem sporządzonym przez EuropaBio.
  • 2012-02-22

Komisja Europejska dopuściła na rynek unijny cztery odmiany soi genetycznie modyfikowanej

Komisja Europejska w dniu 10 lutego 2012 roku dopuściła na rynek europejski 3 nowe odmiany soi genetycznie modyfikowanej (dalej „GM”) oraz odnowiła decyzję dopuszczającą soję MON-Ø4Ø32-6.
  • 2012-02-09

Uprawy GM - Kraje rozwijające się prowadzą w światowej uprawie roślin GM – raport ISAAA

Od roku 1996 - czasu pierwszych komercyjnych upraw, rośliny GM stały się częścią obecnego i przyszłego rolnictwa, a aktualnie w ich uprawie przodują kraje rozwijające się. W roku 2011 kraje te adaptowały uprawy roślin GM w dwa razy szybszym tempie niż kraje rozwinięte. Poza tym, jak wynika z ostatniego rocznego raportu International ISAAA opublikowanego 7 lutego br., około 50 % wszystkich roślin GM jest aktualnie uprawianych w krajach rozwijających się.
  • 2011-11-28

Zakaz uprawy kukurydzy modyfikowanej genetycznie we Francji nielegalny

Conseil d’Etat najwyższy organ francuskiego sądownictwa administracyjnego, potwierdził w swoim wyroku, że wprowadzony przez Francję w 2008 roku zakaz uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810 jest nielegalny. Sędziowie uznali, że Rząd wprowadzając zakaz nie miał żadnych dowodów popierających tezę o szkodliwości tej odmiany kukurydzy.
  • 2011-11-18

Dajmy rolnikom wybór

Już dziś rolnicy z wielu krajów na świecie mają dostęp do nowoczesnych technologii rolniczych w tym wielu odmian genetycznie modyfikowanych roślin uprawnych. Konieczne jest zapewnie również rolnikom w Unii Europejskiej możliwości wyboru tych technologii.
  • 2011-10-28

Naukowcy potępiają dewastację pól doświadczalnych z roślinami GMO

Według ostatnich doniesień prasowych na polach doświadczalnych w Niemczech zniszczono uprawy transgenicznych ziemniaków oraz pszenicy.Takim praktykom zdecydowanie sprzeciwiają się naukowcy prowadzący badania nad genetycznymi modyfikacjami roślin uprawnych, wydali oni specjalne oświadczenie podczas konferencji odbywającej się w Üplingen w Niemczech.
  • 2011-10-10

Portugalscy rolnicy chcą korzystać z nowoczesnych technologii

Powierzchnia upraw genetycznie modyfikowanej kukurydzy wzrosła w Portugalii o 3000 hektarów i wyniosła łącznie 7 843 ha w roku 2011. Portugalscy rolnicy uprawiali w tym roku o blisko 60% więcej tej odmiany kukurydzy niż w roku poprzednim. Ten imponujący wzrost pokazuje potrzebę stosowania bardziej innowacyjnych technologii rolniczych w Unii Europejskiej.
«««  1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7  »»»  
wstecz do góry

Prawo

prawo i gmo

Ekonomia

ekonomia

Nauka

nauka

Media
Media
2006 © GBE - Green Biotechnology in Europe
realizacja: ideo powered by: edito cms