GBE - Polska Zielona Biotechnologia w Europie dostarcza informacje o biotechnologii rolniczej.

Członkowie GBE Polska

 

 

growingvoices
Biotechnologia
 • >>Wzrasta poparcie Europejczyków dla biotechnologii...
  • 2010-11-15

  Wzrasta poparcie Europejczyków dla biotechnologii

  Bruksela, 15 Listopada 2010
   
              Wyniki badań Eurobarometru dotyczące społecznego odbioru osiągnięć nauk przyrodniczych i biotechnologii pokazują wzrost zaufania społeczeństwa do tych nauk.
              Badania przeprowadzone w lutym bieżącego roku wykazały, że 80% Europejczyków popiera lub nie sprzeciwia się biotechnologii. Jednak wykazano również, że Europejczycy ciągle potrzebują więcej informacji o tej technologii.
              Komentując te wyniki Sekretarz Generalny EuropaBio Nathalie Moll powiedziała: „Te wyniki są bardzo zachęcające. Pokazują, że Europejczycy coraz bardziej rozumieją i doceniają korzyści płynące z biotechnologii, dotyczące zdrowszych, trwalszych, czystszych i bardziej przyjaznych środowisku produktów i metod oraz wzrastające bezpieczeństwo żywieniowe i energetyczne. Jesteśmy zadowoleni w szczególności z bardzo dużego poparcia dla biotechnologii medycznej i silnego poparcia dla biopaliw. Podczas gdy reszta świata w ciągu ostatnich 14 lat systematycznie zwiększała wykorzystanie biotechnologii w rolnictwie, w Europie poparcie dla tych technologii waha się wokół 40%. Biorąc pod uwagę fakt, że Europa ma dostęp jedynie do niewielkiej części produktów rolniczej biotechnologii znajdujących się na rynku w porównaniu do reszty świata, jeszcze bardziej konieczne jest informowanie o korzyściach płynących ze stosowania tych technologii przy poszanowaniu zrównoważonego zużycia zasobów naturalnych w rolnictwie, bezpieczeństwa żywności i naszej gospodarki.”
              Co ciekawe wyniki badania pokazały, że w wielu państwach członkowskich ludzie byli nastawienie pozytywnie do technologii, na przykład w Estonii 77% obywateli, w Szwecji 72% i Finlandii 69%.
              Andrea Rappagliosi Przewodniczący EuropaBio: „Jesteśmy zadowoleni, że podczas ogłaszania tych wyników Komisarz Geoghegan-Quinn podkreślił, że biotechnologia może mieć ogromny udział w osiągnięciu celów programu Europa 2020 w ramach zrównoważonego wzrostu i poprawy jakości życia obywateli oraz pozostanie głównym obszarem badań Ramowych Programów Unii Europejskiej. Ten przemysł pozostanie głównym dostawcą rozwiązań, które pomagają ludziom prowadzić dłuższe i zdrowsze życie. Jesteśmy zaangażowani w informowanie społeczeństwa o biotechnologii, o korzyściach, które ona dostarcza i jej potencjale do ulepszenia wielu aspektów naszego życia. Wsparcie Europejczyków dla tej technologii jest bardzo ważne dla wykorzystania globalnego potencjału na tym polu. Rezultaty badań opinii publicznej są czynnikiem pobudzającym europejski przemysł biotechnologiczny do dalszej pracy.”
   
   
  Źródło:
  wstecz do góry

  Prawo

  prawo i gmo

  Ekonomia

  ekonomia

  Nauka

  nauka

  Media
  Media
  2006 © GBE - Green Biotechnology in Europe
  realizacja: ideo powered by: edito cms