GBE - Polska Zielona Biotechnologia w Europie dostarcza informacje o biotechnologii rolniczej.

Członkowie GBE Polska

 

 

growingvoices
Biotechnologia
 • >>Minister Środowiska odpowiada na nielegalne akcje...
  • 2009-10-12

  Minister Środowiska odpowiada na nielegalne akcje Greenpeace

  Greenpeace rozpoczął skomasowany atak na rolników uprawiających genetycznie zmodyfikowaną kukurydzę z genem odporności na omacnicę prosowiankę. Po tym jak aktywiści nielegalnie wspięli się na budynek Ministerstwa Rolnictwa, aby wymusić wprowadzenie zakazu dla GMO w Polsce władze postanowiły zareagować. Minister Środowiska w odpowiedzi na to wydał odpowiednie oświadczenie, w którym potwierdził legalność upraw w Polsce i podkreślił, że zakazu w Polsce wprowadzić się nie da.

   

  W oficjalnym stanowisku czytamy:

   

  "Wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania GMO w Polsce nie jest możliwe ze względu na prawo Unii Europejskiej w tym zakresie. Dyrektywa 2001/18/WE w sprawie zamierzonego uwolnienia organizmów genetycznie zmodyfikowanych do środowiska umożliwia wprowadzenie czasowego ograniczenia lub zakazu stosowania poszczególnych organizmów genetycznie zmodyfikowanych, w przypadku uzyskania wyników wskazujących na niekorzystne oddziaływanie danego organizmu genetycznie zmodyfikowanego i jego zagrożenie dla zdrowia ludzi lub środowiska."

   

  „Zgodnie z opinią Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej „zamierzone uwalnianie organizmów genetycznie zmodyfikowanych do środowiska w rozumieniu dyrektywy 2001/18/WE nie może być utożsamiane z komercyjną uprawą roślin genetycznie zmodyfikowanych.” Oznacza to, że przepisy zawarte w części B oraz odpowiednich załącznikach do dyrektywy 2001/18/WE nie mają zastosowania do upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych. W konsekwencji przepisy ustawy z 22 czerwca 2001 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych, wdrażające część B dyrektywy 2001/18/WE, nie mogą stanowić podstawy do wprowadzenia zakazu lub ograniczenia upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych w Polsce.”

  wstecz do góry

  Prawo

  prawo i gmo

  Ekonomia

  ekonomia

  Nauka

  nauka

  Media
  Media
  2006 © GBE - Green Biotechnology in Europe
  realizacja: ideo powered by: edito cms