GBE - Polska Zielona Biotechnologia w Europie dostarcza informacje o biotechnologii rolniczej.

Członkowie GBE Polska

 

 

growingvoices
Biotechnologia
 • >>Czy można usprawnić proces rejestracji GMO w Uni...
  • 2008-12-09

  Czy można usprawnić proces rejestracji GMO w Unii Europejskiej?

  W dniu 4 grudnia europejscy ministrowie środowiska podsumowali półroczne prace nad zmianą oceny ryzyka w zakresie wpływu organizmów genetycznie zmodyfikowanych na środowisko, prowadzoną przez Europejski Urzad ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
  EuropaBio, reprezentująca przemysł biotechnologiczny, z zadowoleniem obserwuje zaangażowanie Rady Unii Europejskiej zmierzające w efekcie do usprawnienia procesu dopuszczenia do uprawy w Unii Europejskiej nowych odmian roślin transgenicznych.
   
  Komentując wnioski wydane przez Radę Unii Europejskiej, Willy De Greef, Sekretarz Generalny EuropaBio oświadczył: “Należy poszukiwać metod poprawy istniejącego stanu prawnego poprzez dostosowanie go do celów wyznaczonych przez Komisję Europejską”. Zmiana istniejącej legislacji „powinna zmierzać do przyspieszenia procesu rejestracji nowych odmian, umożliwiając jednocześnie wywiązanie się Unii Europejskiej z międzynarodowych zobowiązań”.
   
  Jedyną dopuszczoną i uprawianą w Unii Europejskiej rośliną genetycznie zmodyfikowaną jest kukurydza MON 810. Od 10 lat na poziomie Wspólnoty nie wydano żadnej decyzji dopuszczającej do uprawy nowe odmiany roślin genetycznie zmodyfikowanych. Dzisiejsze de facto moratorium dla nowych rejestracji powinno się zakończyć, tak, aby europejscy rolnicy mieli pełne prawo wyboru technologii produkcji rolniczej, która jest dla nich jak najbardziej korzystna.
   
  “Unia Europejska tworzy prawo, zmienia je i przeciąga proces rejestracji nowych odmian biotechnologicznych od lat. Nadszedł czas na działanie i nasze uczestnictwo w implementacji
  oraz dostosowaniu istniejącej legislacji, umożliwiającej rejestrację nowych odmian bez zbędnych, nieuzasadnionych opóźnień”, spuentował Willy De Greef.
   
  Źródło
  EuropaBio
  Informacja Prasowa Komisji Europejskiej:
  wstecz do góry

  Prawo

  prawo i gmo

  Ekonomia

  ekonomia

  Nauka

  nauka

  Media
  Media
  2006 © GBE - Green Biotechnology in Europe
  realizacja: ideo powered by: edito cms