GBE - Polska Zielona Biotechnologia w Europie dostarcza informacje o biotechnologii rolniczej.

Członkowie GBE Polska

 

 

growingvoices
Biotechnologia
  • >>Osy naturalnie modyfikują genomy motyli
    • 2015-09-22

    Osy naturalnie modyfikują genomy motyli

    Bardzo częstym argumentem wysuwanym przeciw organizmom GM jest założenie, że GMO są skrajnie nienaturalnymi tworami. Jak twierdzą oponenci – w środowisku nie jest możliwy transfer genów pomiędzy odległymi gatunkami, a przecież tego dokonują biotechnolodzy w swych laboratoriach – bez opamiętania mieszają tymi genami, z ryby do pomidora albo, co gorsza, ze skorpiona do ogórka. Czy rzeczywiście modyfikacja genomów polegająca na przenoszeniu genów pomiędzy gatunkami jest niespotykanym fenomenem w świecie żywym? Ostatnie odkrycia naukowe coraz bardziej zaprzeczają tej tezie.

    W naturze powszechnie występuje zjawisko Horyzontalnego Transferu Genów (HGT), który w dużym skrócie można wytłumaczyć jako wymianę materiału genetycznego pomiędzy różnymi gatunkami. Zjawisko HGT jest powszechne u prokariontów i do niedawna sądzono, że tylko w tej grupie systematycznej występuje. Liczne odkrycia naukowe dowiodły, że zjawisko to zachodzi także wśród eukariontów i to także tych znajdujących się na szczycie drabinki ewolucyjnej.

    Wraz z rozwojem technik biologii molekularnej w ostatnim czasie dokonano wielu przełomowych odkryć, które zmuszają nas do weryfikacji tezy o tym, że przenoszenie genów pomiędzy gatunkami jest skrajnym wynaturzeniem. Ten rok jest obfity w doniesienia naukowe, mocno weryfikujące powyższe twierdzenie.

    W marcu opublikowano pracę, której autorzy wykazali, że w genomie człowieka znajduje się co najmniej 145 genów „zapożyczonych” od niespokrewnionych gatunków (głównie bakterii i grzybów), co najciekawsze – w zdecydowanej większości przypadków nieznana jest rola tych genów. Miesiąc później wiele komentarzy wywołało doniesienie naukowe, w którym dowiedziono, że niemal wszystkie obecnie uprawiane odmiany batatów zawierają w swym genomie fragmenty DNA bakterii Agrobacterium tumefiaciens. Drugie doniesienie jest o tyle ciekawe, że biotechnolodzy do modyfikowania genomów roślin używają właśnie bakterii A. tumefaciens, a więc niejako korzystają z tego co natura sama wymyśliła.

     

    Źródło: http://gmo.blog.polityka.pl/2015/09/22/osy-naturalnie-modyfikuja-genomy-motyli/

    wstecz do góry

    Prawo

    prawo i gmo

    Ekonomia

    ekonomia

    Nauka

    nauka

    Media
    Media
    2006 © GBE - Green Biotechnology in Europe
    realizacja: ideo powered by: edito cms