GBE - Polska Zielona Biotechnologia w Europie dostarcza informacje o biotechnologii rolniczej.

Członkowie GBE Polska

 

 

growingvoices
Biotechnologia
 • >>„Rośliny genetycznie modyfikowane są bezpieczn...
  • 2014-09-17

  „Rośliny genetycznie modyfikowane są bezpieczne dla środowiska” – wyniki badań rządowego programu

  Niemieckie Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało obszerny Raport, w którym informuje o wynikach 25 lat badań dotyczących bezpieczeństwa uprawy roślin genetycznie modyfikowanych. W odpowiedzi na kontrowersje, jakie wywoływał w społeczeństwie temat roślin GM, w roku 1987 powstał program finansowania badań bezpieczeństwa uprawy roślin transgenicznych. Celem była chęć zdobycia wiedzy oraz identyfikacja potencjalnych zagrożeń wynikających ze stosowania GMO w rolnictwie. Jaki jest główny wniosek z analizy badań przeprowadzonych w ciągu 25 lat?

  „The results of 25 years of biosafety research show no higher risk to the environment from the cultivation of GM crops than from conventionally bred plants.” („Rezultaty 25 lat badań nie wykazały dodatkowego ryzyka dla środowiska wynikającego z uprawy roślin GM w porównaniu do konwencjonalnych roślin”.)

  Dodam tylko, że wszystkie badania były finansowane ze źródeł publicznych. Na ten cel przekazano prawie 100 mln euro. Zrealizowano łącznie ponad 130 projektów badawczych, w których uczestniczyły zespoły z 60 ośrodków naukowych w całym kraju. Prowadzono zarówno doświadczenia laboratoryjne, jak i eksperymenty polowe. Wśród analizowanych roślin była przede wszystkim kukurydza Bt, ale także ziemniak, jęczmień, rzepak i burak cukrowy. Szczegóły wybranych badań opisano w raporcie. Na końcu umieszczono również listę dostępnej literatury naukowej (125 publikacji).

   

  Cały tekst: http://gmo.blog.polityka.pl/2014/09/17/rosliny-genetycznie-modyfikowane-sa-bezpieczne-dla-srodowiska-wyniki-badan-rzadowego-programu/

  wstecz do góry

  Prawo

  prawo i gmo

  Ekonomia

  ekonomia

  Nauka

  nauka

  Media
  Media
  2006 © GBE - Green Biotechnology in Europe
  realizacja: ideo powered by: edito cms