GBE - Polska Zielona Biotechnologia w Europie dostarcza informacje o biotechnologii rolniczej.

Członkowie GBE Polska

 

 

growingvoices
Biotechnologia
 • >>Hiszpania odrzuca „klauzulę ochronną” przyj...
  • 2008-01-17

  Hiszpania odrzuca „klauzulę ochronną” przyjętą przez Francję w sprawie GMO

  Po inauguracji „Pierwszego Międzynarodowego Kongresu Pastorów” (del I Encuentro Nacional de Pastorem), który dobył się 16.01.2008 r. w Madrycie, Puxeu podkreślił, że stanowisko w  sprawie GMO powinno być bezwzględnie zgodne z oficjalnym stanowiskiem przyjętym przez EFSA – Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. W swojej wypowiedzi Josep Puxeu podkreślił, że bezpieczeństwo żywności genetycznie zmodyfikowanej nie powinno być podważane
   
  Sekretarz Generalny Ministerstwa Hiszpanii odrzucił „jednostronną decyzję”, której wynikiem może być zakłócenie międzynarodowego rynku zbóż, dotykając inne państwa takie jak Hiszpania, które zmagają się z niedoborem krajowych zasobów  i zmuszone są  importować je z krajów trzecich. Decyzja Francji, która jest jednym z największych producentów i eksporterów zbóż może tą sytuację pogorszyć.
   
  Rząd francuski ogłosił  powołanie się na „klauzulę ochronną” w kwestii kukurydzy Bt MON 810, a wycofanie  się uzależnia, od ponownej oceny stosownych władz europejskich zajmujących się zatwierdzaniem i dopuszczaniem do obrotu roślin transgenicznych.
   
  Francja powołuje się w swojej  decyzji na konkluzję Zespołu Ekspertów w sprawie GMO stwierdzającą, „że istnieją nowe dowody naukowe” i „zaleca się ponowną pełną ocenę kukurydzy Bt pod względem zdrowia oraz wpływu na środowiska” produkowanej przez Monsanto. Jednocześnie jednak nie zostały przedstawione żadne konkretne dowody na poparcie tych tez.
   
  wstecz do góry

  Prawo

  prawo i gmo

  Ekonomia

  ekonomia

  Nauka

  nauka

  Media
  Media
  2006 © GBE - Green Biotechnology in Europe
  realizacja: ideo powered by: edito cms