GBE - Polska Zielona Biotechnologia w Europie dostarcza informacje o biotechnologii rolniczej.

Członkowie GBE Polska

 

 

growingvoices
Biotechnologia
 • >>Żywność GMO pod wpływem lobbystów
  • 2011-09-28

  Żywność GMO pod wpływem lobbystów

  Opierając się na dowodach z ostatniej dekady, naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu i Uniwersytetu w Warwick stwierdzili, że europejskie przepisy dotyczące upraw GMO stały się mniej demokratyczne i mniej oparte na wynikach badań naukowych niż w latach 80’ ubiegłego wieku.
  Naukowcy stwierdzili, że grupy anty-GMO takie jak lobbyści związani z rolnictwem ekologicznym czy pozarządowe organizacje środowiskowe (NGO) zdominowały proces podejmowania decyzji, co skutkuje nakładaniem większych restrykcji na badania związane z biotechnologią roślin i jej wolniejszym rozwojem w Europie w porównaniu z większością innych części świata.
  Naukowcy stwierdzają również, że niektóre kraje rozwijające się opierają się przed wprowadzeniem genetycznie zmodyfikowanych upraw nawet, jeśli mogą odnieść korzyści wynikające ze zmniejszenia strat i zwiększenia plonów wynikającego ze stosowania biotechnologii, ponieważ nie będą mogły sprzedawać swoich produktów w Europie.
  Profesor Joyce Trait z Uniwersytetu w Edynburgu, który brał udział w badaniach powiedział: „W czasach, kiedy wzrastająca liczba ludzi cierpi z powodu głodu a zmiany klimatu zagrażają uprawom, system regulujący pozyskiwanie żywności GM powinien być oparty na dowodach naukowych a nie być przedmiotem nacisku politycznie motywowanych organizacji pozarządowych.”
   
  Wnioski z badań zostały opublikowane w raporcie Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej.
  Tait, J. and Barker, G. (2011) 'Global food security and the governance of modern biotechnologies', EMBO reports, pp. 1-6.

  Źródło:
  wstecz do góry

  Prawo

  prawo i gmo

  Ekonomia

  ekonomia

  Nauka

  nauka

  Media
  Media
  2006 © GBE - Green Biotechnology in Europe
  realizacja: ideo powered by: edito cms