GBE - Polska Zielona Biotechnologia w Europie dostarcza informacje o biotechnologii rolniczej.

Członkowie GBE Polska

 

 

growingvoices
Biotechnologia
 • >>Negatywne konsekwencje braku przepisów o LLP - Ra...
  • 2014-03-19

  Negatywne konsekwencje braku przepisów o LLP - Raport FAO

  Negatywne konsekwencje braku przepisów o minimalnej dopuszczalnej obecności domieszek nieautoryzowanych odmian genetycznie modyfikowanych (LLP) – Raport FAO.

   

   

  W dniach 20 - 21 marca w Rzymie odbędzie się posiedzenie techniczne FAO, na którym przedstawiony zostanie raport dotyczący negatywnych konsekwencji braku przepisów o minimalnym dopuszczalnym poziomie domieszek nieautoryzowanych GMO (tak zwane LLP) na handel międzynarodowy. Przeprowadzona analiza potwierdziła, że rosnący obrót i transport odmian genetycznie modyfikowanych na całym świecie, skutkuje znacznym wzrostem wykrywania domieszek nieautoryzowanego GMO, co prowadzi do zakłóceń w handlu zagranicznym. Zdaniem FAO konieczne jest międzynarodowe porozumienie, które ustali jednolity dopuszczalny poziom domieszek nieautoryzowanego GMO w produktach nie-GM.

   

  Jak potwierdza Pani Renata Clarke pracownik FAO przyczyną prowadzenia badania, w którym brało udział 75 ze 193 krajów należących do FAO, był wzrost ilości zakłóceń w handlu, związanych z wykryciem domieszek nieautoryzowanych GMO w kontrolowanych produktach. Pani Clarke dodała "Zaskoczyło nas fakt, że takie zakłócenia występują we wszystkich regionach świata. Wygląda na to, że im więcej prowadzi się kontroli tym więcej nieautoryzowanych domieszek jest wykrywanych. Chociaż techniki kontroli są coraz lepsze, 37 z 75 państw, które brały udział w badaniu stwierdziły, że nie posiadają wystarczających środków do wykrywania GMO (przede wszystkim: brak laboratoriów, techników i sprzętu)."

   

  Zdaniem osób biorących dział w badaniu różnice w przepisach oraz czas autoryzacji GMO u partnerów handlowych jest przyczyną zakłóceń handlu wywołanych przez brak przepisów LLP. W raporcie wykazano również, że:

   

  • 198 przypadków występowania domieszek nieautoryzowanego GMO w produktach nie-GM zostało zanotowanych w latach 2002 - 2012.
  • Pomiędzy 2009, a 2012 zostało zgłoszonych 138 z 198 przypadków.
  • Głównie przypadki LLP dotyczyły produktach pochodzących z USA, Kanady i Chin, w mniejszym stopniu również innych krajów.
  • Po wykryciu większość towarów została zniszczona lub zwrócona do kraju pochodzenia.
  • Najczęściej LLP dotyczyło siemienia lnianego, ryżu, kukurydzy i papai.
  • 30 krajów produkuje odmiany GM w celach badawczych, komercyjnych lub obu. Coraz więcej odmian GM jest dostępnych na rynkach świata.
  • 17 krajów nie ma przepisów dotyczących upraw odmian GM w przepisach o bezpieczeństwie żywności, pasz i środowiska.
  • 55 krajów wprowadziło tzw. politykę zero tolerancji dla nieautoryzowanych upraw odmian GM.
  • 38 krajów stwierdziło, że odmienne zasady dotyczące GMO w różnych krajach przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia wymiany w handlu międzynarodowym.


  Źródło: http://www.fao.org/news/story/en/item/216311/icode/.

  wstecz do góry

  Prawo

  prawo i gmo

  Ekonomia

  ekonomia

  Nauka

  nauka

  Media
  Media
  2006 © GBE - Green Biotechnology in Europe
  realizacja: ideo powered by: edito cms