GBE - Polska Zielona Biotechnologia w Europie dostarcza informacje o biotechnologii rolniczej.

Członkowie GBE Polska

 

 

growingvoices
Biotechnologia
 • >>Odmiany genetycznie modyfikowane - przewodnik kies...
  • 2013-12-02

  Odmiany genetycznie modyfikowane - przewodnik kieszonkowy

  W nadchodzących latach rolnictwo czekają poważne wyzwania – szybki wzrost populacji na świecie, skutkuje rosnącym zapotrzebowaniem na żywność, zmianami klimatu, zmniejszeniem dostępności wody oraz ziemi uprawnej. Wszystko to ma również wpływ na bioróżnorodność i środowisko.

   

  Wydajność rolnictwa jest jednym z ważnych tematów podejmowanym przez europejskich polityków. Istnieje pilna potrzeba rozwoju nowych technologii w rolnictwie, aby pomóc tym, którzy muszą sprostać globalnym wyzwaniom dotyczącym wyżywienia. Kraje rozwinięte i rozwijające się muszą mieć dostęp do wszelkich narzędzi pozwalających zwiększyć wydajność rolnictwa oraz pomóc w walce z brakiem dostępu do żywności na świecie. Wszystko to jednocześnie musi, jak najmniej negatywnie oddziaływać na środowisko.

   

  Odmiany genetycznie modyfikowane, a technologia

  odmiany genetycznie modyfikowaneTechnologie oferowane przez naukę w kwestii odmian genetycznie modyfikowanych (GM) od dawna pozwalają na zwiększenie produkcji w rolnictwie. Będą one również odgrywać kluczową rolę w rozwiązywaniu przyszłych problemów rolnictwa. Odmiany genetycznie modyfikowane nie są jedynym rozwiązaniem problemów w rolnictwie. Jednak ich potencjał do zmniejszenia nakładów (ziemia, woda, energia i środki ochrony roślin) oraz zwiększenie plonów czynią z nich atrakcyjną opcję dla wydajnego, ale także zrównoważonego rolnictwa.

   

  Od 17 lat odmiany GM są uprawiane i spożywane na całym świecie. Udowodniono, że obawy o ich potencjalnych negatywnych skutkach dla zdrowia i środowiska nie mają uzasadnienia. Komercjalizacja upraw biotechnologicznych rozpoczęła się w 1996 roku. W 2012 roku 17,3 mln rolników uprawiało rośliny GM na 170,3 mln ha na całym świecie. Naukowcy, politycy i rolnicy coraz głośniej domagają się racjonalnej debaty w kwestii genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO) opartej na dowodach naukowych jak i latach praktyki. Celem niniejszego przewodnika jest przedstawienie informacji i doświadczeń dotyczących zielonej biotechnologii. Jest on adresowany do polityków, dziennikarzy oraz szerokiego grona opinii publicznej.

   

  Odmiany genetycznie modyfikowane - przewodnik kieszonkowy

  wstecz do góry

  Prawo

  prawo i gmo

  Ekonomia

  ekonomia

  Nauka

  nauka

  Media
  Media
  2006 © GBE - Green Biotechnology in Europe
  realizacja: ideo powered by: edito cms