GBE - Polska Zielona Biotechnologia w Europie dostarcza informacje o biotechnologii rolniczej.

Członkowie GBE Polska

 

 

growingvoices
Biotechnologia
 • >>Znany brytyjski ekolog Mark Lynas przeprasza za sw...
  • 2013-01-29

  Znany brytyjski ekolog Mark Lynas przeprasza za swoje ataki na GMO.

  Znany brytyjski ekolog Mark Lynas przeprasza za swoje ataki na genetycznie zmodyfikowane organizmy (GMO). Przyznaje on, że lata spędzone na walce z GMO były błędem i wywołały negatywną kampanię wokół GMO.

   

  W dniu 3 stycznia 2013, jeden z czołowych brytyjskich ekologów i autor wielu książek Mark Lynas, na Konferencji Rolniczej w Oxfordzie przedstawił następujące stanowisko.

   „Chcę rozpocząć od przeprosin. Z tego miejsca chciałbym przeprosić za swój udział w zwalczaniu upraw genetycznie modyfikowanych” mówi Mark Lynas.

  Dalej dodaje, że jest mu przykro, że przyczynił się do rozpoczęcia ruchu anty-GM w połowie lat 90, co doprowadziło do demonizowania tak ważnej technologii, mogącej przynieść korzyści dla środowiska.

  „Jako ekolog, a więc ktoś, kto wierzy, że każdy na świecie ma prawo do wyboru zdrowej i pożywnej diety, nie mogłem wybrać bardziej niewłaściwego rozwiązania” mówi i dodaje „Teraz żałuję tego całkowicie”.

  Ekolog przyznaje, że wpływ na jego decyzję miała nauka. Odrzucenie uprzedzeń i obiektywne przyjrzenie się wynikom badań nad GMO na świecie, wykazało, że argumenty przeciw GMO są tylko i wyłącznie mitami. „Odkryłem naukę, co mam nadzieję pozwoli mi być w przyszłości lepszym ekologiem” dodaje.

  Zgodnie z zaprezentowanym stanowiskiem podstawową kwestią powinna być możliwość wyboru przez rolników, z jakiego rodzaju technologii chcą oni korzystać. „Jeśli uważasz, że stare sposoby są najlepsze, to w porządku. Masz takie prawo. Ale nie masz prawa decydować za innych, którzy dążą do celu w sposób odmienny od twojego” mówi ekolog.

  Rolnicy, którzy rozumieją presję rosnącej liczby ludności świata i problemu ocieplenia, rozumieją też, że nie wolno zatrzymywać rozwoju technologii. „Nie zapominajmy, że lodówka, czy ziemniak były kiedyś nowe i przerażające”.

  Na koniec Mark Lynas podsumowując zwraca się do wszystkich - „Masz prawo do swoich poglądów, ale wiedz, że nauka popiera stosowanie GMO … dla dobra ludzi i planety, teraz jest czas, aby zejść z drogi krytyki i wyżywić świat w sposób zrównoważony”.

   

  KONIEC

  Źródło: http://www.marklynas.org/2013/01/lecture-to-oxford-farming-conference-3-january-2013/

  wstecz do góry

  Prawo

  prawo i gmo

  Ekonomia

  ekonomia

  Nauka

  nauka

  Media
  Media
  2006 © GBE - Green Biotechnology in Europe
  realizacja: ideo powered by: edito cms