GBE - Polska Zielona Biotechnologia w Europie dostarcza informacje o biotechnologii rolniczej.

Członkowie GBE Polska

 

 

growingvoices
Biotechnologia
  • >>Transgeniczne ćmy ochronią uprawy kapustnych?
    • 2015-07-28

    Transgeniczne ćmy ochronią uprawy kapustnych?

    Brytyjska firma Oxitec wyspecjalizowała się w badaniach nad genetycznie modyfikowanymi owadami.

    Powszechnie znane są sukcesy w uzyskiwaniu komarów GM służących do walki z dengą [1] czy malarią – przeprowadzane doświadczenia w Brazylii, Panamie czy na Florydzie potwierdziły skuteczność tej metody w walce z owadami odpowiedzialnymi za rozprzestrzenianie się groźnych chorób.


    Oprócz walki z chorobami brytyjska firma Oxitec stara się opracować owady GM, które pomogłyby rolnikom w walce z groźnymi szkodnikami. Informowałem już o muszkach oliwkowych GM, których testy mają być przeprowadzone w Hiszpanii [2]. Dotychczas badacze uzyskali śródziemnomorskie muszki owocowe GM [3] czy meksykańskie muszki owocowe GM. Teraz portfolio firmy Oxitec powiększa się o ćmy GM, które mogą pomóc w ochronie upraw roślin kapustnych.


    Zmodyfikowane motyle nocne należą do gatunku Tantniś krzyżowiaczek, którego larwy żerują na roślinach kapustnych. Roczne straty powodowane przez tego szkodnika na całym świecie szacowane są na ok. 5 mld dol.


    Do genomu Tantnisia Brytyjczycy dodali letalny gen, który powoduje śmierć osobników płci żeńskiej. W wyniku kopulacji owadów GM z naturalnie występującymi osobnikami całe potomstwo stanowią samce. Wypuszczenie odpowiedniej liczby genetycznie modyfikowanych owadów do środowiska powoduje w krótkim czasie drastyczne zmniejszenie populacji szkodnika występującego na danym terenie.


    Naukowcy z Oxitec wykonali dotychczas doświadczenia w warunkach zamkniętych – szklarniach [4]. Metoda okazała się wysoce skuteczna. Jeszcze tego lata firma planuje przeprowadzić doświadczenia polowe na terenie ośrodka badawczego Cornell University w Nowym Jorku. Badania uzyskały akceptację Departamentu Rolnictwa USA.


    Dotychczas przeprowadzane przez firmę doświadczenia w środowisku na innych gatunkach (komarach) wykazywały ogromną skuteczność metod bazujących na wykorzystaniu GMO w ograniczaniu liczebności niepożądanych owadów. Nic nie wskazuje, by w przypadku modyfikowanego Tantnisia miało być inaczej.


    Do komercyjnego wykorzystania owadów GM w ochronie upraw jeszcze bardzo daleka droga. Oprócz lat badań dochodzi kosztowny i długotrwały proces autoryzacji organizmów GM. Niemniej jeśli zależy nam na ochronie środowiska naturalnego, to tego typu projektom należy kibicować – są to metody przyjazne środowisku. Dzięki owadom GM moglibyśmy zrezygnować ze stosowania oprysków insektycydami (które w przypadku wielu szkodników stały się nieskuteczne).


    1 – Przełom w walce z dengą?
    2 – Pierwsze owady GMO w Europie
    3 – Genetically modified flies ‘could save crops’
    4 – Pest control and resistance management through release of insects carrying a male-selecting transgene


    Źródło: http://gmo.blog.polityka.pl/2015/07/28/transgeniczne-cmy-ochronia-uprawy-kapustnych/
    wstecz do góry

    Prawo

    prawo i gmo

    Ekonomia

    ekonomia

    Nauka

    nauka

    Media
    Media
    2006 © GBE - Green Biotechnology in Europe
    realizacja: ideo powered by: edito cms