GBE - Polska Zielona Biotechnologia w Europie dostarcza informacje o biotechnologii rolniczej.

Członkowie GBE Polska

 

 

growingvoices
Biotechnologia
 • >>Niemieccy naukowcy chcą znakowania produktów GM
  • 2015-05-20

  Niemieccy naukowcy chcą znakowania produktów GM

  Niemieccy naukowcy, którzy popierają wykorzystanie roślin GM w rolnictwie, skierowali do Bundestagu petycję, domagając się wprowadzenia znakowania produktów do wytworzenia których wykorzystano by organizmy genetycznie modyfikowane.

  Jest to o tyle zaskakujące, że zwykle naukowcy popierający GMO sprzeciwiali się wprowadzaniu etykietowaniu, uważając, że wprowadza w błąd konsumentów i służy jedynie stygmatyzacji pożytecznej technologii. Cóż więc się zmieniło?

  Wyjaśnieniem może być fakt, że naukowcy domagają się wprowadzenia znakowania nie tylko żywności zawierającej GMO (obecnie taka żywność musi być znakowana), ale każdego produktu, w produkcji którego wykorzystywane byłyby organizmy genetycznie modyfikowane lub produkty z nich otrzymywane.


  Naukowcy doskonale zdają sobie sprawę, że wiele gałęzi gospodarki od lat korzysta z GMO. Zdają również sobie sprawę z tego, jak słabo znany jest ten fakt społeczeństwu. Gdyby ich propozycja została wprowadzona w życie, należałoby oznakować niemal wszystkie produkty spożywcze, wiele produktów leczniczych, tekstylia, produkty gospodarstwa domowego oraz wiele innych. W ten sposób konsumenci zobaczyliby, jak bardzo korzystamy w życiu codziennym z GMO – a co najważniejsze, że nie ma czego się obawiać.


  Faktycznym celem petycji jest próba wpłynięcia na dyskusję na temat wykorzystania GMO nie tylko w rolnictwie. Liczą również na zmianę nastawienia społeczeństwa poprzez uświadomienie, że GMO jest od dawna obecne w naszym życiu i korzystamy na tym wszyscy.


  Co zaskakujące, inicjatywa naukowców została skrytykowana przez organizacje zwalczające GMO. Przedstawiciele Greenpeace uważają, że propozycja może wprowadzać konsumentów w błąd. Sytuacja o tyle kuriozalna, że aktywiści od lat domagają się znakowania żywności zawierającej GMO lub powstałej przy użyciu GMO (np. z wykorzystaniem pasz GMO).


  Reakcja organizacji anty-GMO potwierdza od lat powtarzane tezy, że aktywistom wcale nie zależy na informowaniu konsumentów, a jedynie na dezinformowaniu, wprowadzaniu kontrowersji oraz stygmatyzacji pożytecznej technologii.

  Zapewne propozycja naukowców niemieckich nigdy nie wejdzie w życie, niemniej jestem pełen uznania za ten pomysł. Wprowadzenie znakowania każdego rodzaju produktów powstałych z wykorzystaniem GMO (a nie tylko żywności GM) spowodowałoby zmianę nastawienia społeczeństwa do organizmów genetycznie modyfikowanych. I gdyby dokonano tego wiele lat temu – kwestia GMO nie budziłaby obecnie takich kontrowersji. A tak żyjemy w błędnym przeświadczeniu, że jesteśmy wolni od GMO, więc należy z tym walczyć.


  In unusual move, German scientists lobby for GM labeling

   

  Źródło: http://gmo.blog.polityka.pl/2015/05/20/niemieccy-naukowcy-chca-znakowania-produktow-gm/

  wstecz do góry

  Prawo

  prawo i gmo

  Ekonomia

  ekonomia

  Nauka

  nauka

  Media
  Media
  2006 © GBE - Green Biotechnology in Europe
  realizacja: ideo powered by: edito cms