GBE - Polska Zielona Biotechnologia w Europie dostarcza informacje o biotechnologii rolniczej.

Członkowie GBE Polska

 

 

growingvoices
Biotechnologia
 • >>Genetycznie zmodyfikowana bakteria zjada nowotwory...
  • 2014-08-17

  Genetycznie zmodyfikowana bakteria zjada nowotwory

  Chemioterapia jest dużym obciążeniem dla organizmu. Jednym z powodów, przez które trudno zwalczyć nowotworowe guzy za pomocą leków, jest to, że guzy te mają specyficzną strukturę. W środku znajdują się słabo unaczynione tkanki - a jeśli nie ma naczyń krwionośnych, niezwykle trudno jest dostarczyć do wnętrza lek.

  Przy okazji tkanki nowotworowe są niezwykle aktywne metabolicznie i zużywają olbrzymie ilości tlenu. To akurat naprowadziło naukowców z John Kimmel Cancer Center na pewien trop.

  Bakteria Clostridium novyi występuje powszechnie w glebie. Czasem zakaża rany, powodując groźną zgorzel gazową, która prowadzi do rozkładu tkanek. Bakteria ta chętnie rozwija się w środowisku beztlenowym. Gdyby dostarczyć ją do wnętrza nowotworu, gdzie praktycznie nie ma tlenu, mogłaby się rozwijać, rozkładając komórki nowotworu.

  Badacze zmodyfikowali bakterię genetycznie tak, aby mogła się rozwijać tylko w środowisku beztlenowym. W ten sposób na zewnątrz chorej tkanki, gdzie tlenu jest pod dostatkiem, bakteria nie mogłaby się rozwijać. Nazwano ją Clostridium novyi NT.

  Doświadczeniom poddano szczury, u których wywoływano nowotwór mózgu - glejaka. Badania mikroskopowe tkanki mózgowej wykazały, że C. novyi NT niszczy guzy. Leczenie przedłużało życie szczurów prawie dwukrotnie. Genetycznie zmodyfikowana bakteria okazała się też niezwykle precyzyjną bronią w walce z guzem: niszcząc komórki glejaka, nie naruszała zupełnie znajdujących się kilka mikrometrów obok zdrowych tkanek.


  Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75400,16487197,Genetycznie_zmodyfikowana_bakteria_zjada_nowotwory.html#ixzz3hktfZpxm
  wstecz do góry

  Prawo

  prawo i gmo

  Ekonomia

  ekonomia

  Nauka

  nauka

  Media
  Media
  2006 © GBE - Green Biotechnology in Europe
  realizacja: ideo powered by: edito cms