GBE - Polska Zielona Biotechnologia w Europie dostarcza informacje o biotechnologii rolniczej.

Członkowie GBE Polska

 

 

growingvoices
Biotechnologia
 • >>Spojrzenie na rynek produkcji nasion GM
  • 2014-07-23

  Spojrzenie na rynek produkcji nasion GM

  Ukazała się publikacja, której przedmiotem jest analiza rynku produkcji nasion roślin genetycznie modyfikowanych [1]. Warto przyjrzeć się tej pracy nieco dokładniej, ponieważ jest to jedyne tak kompleksowe opracowanie na ten temat. Wokół sektora produkcji nasion GM i przede wszystkim największych jego udziałowców narosło wiele mitów. Myślę, że najnowsza publikacja pozwala na ich weryfikację. Z uwagi na dostępność danych analiza obejmuje przede wszystkim rynek nasienny w USA. Postaram się krótko streścić najciekawsze fragmenty opracowania. Po szczegóły i dodatkowe informacje odsyłam do źródła.

  W części pracy poświęconej ogólnej charakterystyce branży nasiennej pojawiają się pierwsze niespodzianki. Gdy obserwuję dyskusję o GMO oraz to, w jaki sposób przedstawiana jest w niej firma Monsanto (największy producent nasion GM), to odnoszę wrażanie, że jest to najpotężniejszy koncern na tej planecie. Jednak gdy spojrzeć na listę Forbesa największych firm świata, to Monsanto plasuje się odpowiednio na 686. miejscu w roku 2012 i 732. w roku 2013. Mało imponujący rezultat jak na tak potężną „organizację”? Warto też zauważyć spadek o 50 pozycji rok do roku.

  Monsanto jak i inne firmy nasienne przedstawiane są jako „globalni giganci” kontrolujący łańcuch produkcji i handlu żywnością. I znów małe rozczarowanie. Wartość sektora nasiennego to 50 mld dol. Szacunkowa globalna wartość rynku produkcji i handlu żywnością oraz napojami to ok. 6 bilionów dol. Branża produkcji nasion stanowi zaledwie 1 proc. tej sumy (Rysunek 1). Gigantami są tutaj firmy wyspecjalizowane w sprzedaży detalicznej, producenci napojów czy przetwórcy.

   

  Całty tekst: http://gmo.blog.polityka.pl/2014/07/23/spojrzenie-na-rynek-produkcji-nasion-gm/

  wstecz do góry

  Prawo

  prawo i gmo

  Ekonomia

  ekonomia

  Nauka

  nauka

  Media
  Media
  2006 © GBE - Green Biotechnology in Europe
  realizacja: ideo powered by: edito cms