GBE - Polska Zielona Biotechnologia w Europie dostarcza informacje o biotechnologii rolniczej.

Członkowie GBE Polska

 

 

growingvoices
Biotechnologia
  • >>Bangladesz zaczyna uprawiać bakłażana Bt
    • 2014-01-23

    Bangladesz zaczyna uprawiać bakłażana Bt

    W Bangladeszu oficjalnie rozpoczęto uprawę pierwszej rośliny genetycznie modyfikowanej – bakłażana Bt. W ten sposób kraj ten dołączył do grupy 29 państw, które uprawiają rośliny GM.

    Genetycznie modyfikowany bakłażan jest odporny na szkodniki. Cechę tę uzyskano poprzez wprowadzenie do genomu rośliny genu Cry1Ac kodującego białko Cry (Bt) tzw. toksynę Bt. Związek ten jest naturalnym insektycydem powszechnie występujący w naturze (w bakteriach Bacillus thuringiensis). Białko Bt jest od dawna wykorzystywane w tworzeniu roślin genetycznie modyfikowanych odpornych na szkodniki. Jedyna roślina GM dopuszczona do uprawy w Europie – kukurydza MON810 posiada właśnie ten sam typ modyfikacji. Ciekawostką może być fakt, iż toksyna Bt jest od dawna i z powodzeniem używana w rolnictwie organicznym.

    Genetycznie modyfikowany bakłażan ma przynieść wiele korzyści rolnikom i konsumentom. Roślina jest odporna na szkodniki, które potrafią spowodować straty w plonie sięgające 50-70%. W konwencjonalnej uprawie rolnicy walczą z owadem stosując do 80 oprysków insektycydami rocznie (choć rekomenduje się “tylko” 25 oprysków). Stosowanie środków ochrony roślin do zwalczania szkodnika znacznie zwiększa koszty produkcji (a więc i cenę produktów), stwarza zagrożenie dla środowiska (gleby i organizmów niedocelowych) oraz jest po prostu szkodliwe dla konsumentów (znaczna akumulacja pestycydów w tkankach). Dzięki uprawie bakłażana Bt można zrezygnować ze stosowania insektycydów z korzyścią dla rolników, środowiska i konsumentów.

    Bakłażan ma jeszcze jedną zaletę. Nie jest sprzedawany na rynek przez Monsanto czy innego przedstawiciela przemysłu agrobiotechnologicznego. Roślina została opracowana w 2005 roku przez naukowców z Narodowego Instytutu Rolniczego (BARI). Kilka lat trwały liczne doświadczenia polowe prowadzone w różnych strefach agroekologicznych. Na chwilę obecną instytut posiada cztery odmiany bakłażana z modyfikacją Bt (Uttara, Kajla, Nayontar i ISD006). Nie są one jeszcze dostępne w sprzedaży.

    Sadzonki bakłażana GM zostały oficjalnie przekazane 20 rolnikom przez Minister Rolnictwa – panią Matię Chowdhury, która przy okazji ujawniła nieco kulisy. “Zdecydowaliśmy się na uprawę bakłażana Bt po przeprowadzeniu wielu różnorodnych i wymaganych prawem badań i doświadczeń. Prowadzone były na terenie kraju jak i za granicą. Poświęciliśmy wiele lat na testowanie i analizę potencjalnych korzyści i wad wynikających z uprawy bakłażana Bt.”


    Cały artykuł: http://gmo.blog.polityka.pl/2014/01/23/bangladesz-zaczyna-uprawiac-baklazana-bt/

    wstecz do góry

    Prawo

    prawo i gmo

    Ekonomia

    ekonomia

    Nauka

    nauka

    Media
    Media
    2006 © GBE - Green Biotechnology in Europe
    realizacja: ideo powered by: edito cms