GBE - Polska Zielona Biotechnologia w Europie dostarcza informacje o biotechnologii rolniczej.

Członkowie GBE Polska

 

 

growingvoices
Biotechnologia
  • >>„Rośliny genetycznie modyfikowane są bezpieczn...
    • 2014-10-02

    „Rośliny genetycznie modyfikowane są bezpieczne dla środowiska” – wyniki badań rządowego programu

    Badania nad GMO
    Badania nad GMO

    Niemieckie Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało obszerny Raport, w którym informuje o wynikach 25 lat badań dotyczących bezpieczeństwa uprawy roślin genetycznie modyfikowanych. W odpowiedzi na kontrowersje, jakie wywoływał w społeczeństwie temat roślin GM, w roku 1987 powstał program finansowania badań bezpieczeństwa uprawy roślin transgenicznych. Celem była chęć zdobycia wiedzy oraz identyfikacja potencjalnych zagrożeń wynikających ze stosowania GMO w rolnictwie. Jaki jest główny wniosek z analizy badań przeprowadzonych w ciągu 25 lat?

    „The results of 25 years of biosafety research show no higher risk to the environment from the cultivation of GM crops than from conventionally bred plants.” („Rezultaty 25 lat badań nie wykazały dodatkowego ryzyka dla środowiska wynikającego z uprawy roślin GM w porównaniu do konwencjonalnych roślin”.)

    Wszystkie badania były finansowane ze źródeł publicznych. Na ten cel przekazano prawie 100 mln euro. Zrealizowano łącznie ponad 130 projektów badawczych, w których uczestniczyły zespoły z 60 ośrodków naukowych w całym kraju. Prowadzono zarówno doświadczenia laboratoryjne, jak i eksperymenty polowe. Wśród analizowanych roślin była przede wszystkim kukurydza Bt, ale także ziemniak, jęczmień, rzepak i burak cukrowy. Szczegóły wybranych badań opisano w raporcie. Na końcu umieszczono również listę dostępnej literatury naukowej (125 publikacji).

    W dużej mierze naukowcy skupili się na badaniu wpływu uprawy kukurydzy Bt na środowisko. Jest to jedyna roślina genetycznie modyfikowana, jaką można uprawiać na terenie Unii Europejskiej. To o nią toczą się największe spory polityczne i to z nią walczą organizacje ekologistów. Naukowcy nie stwierdzili szkodliwego wpływu uprawy kukurydzy Bt na środowisko. Wręcz przeciwnie: „profil ekologiczny” w uprawie kukurydzy GM był lepszy od konwencjonalnego odpowiednika, w uprawie którego stosowane są opryski insektycydami.

    Nie jest to jedyny wieloletni program zakrojony na tak szeroką skalę. Warto wspomnieć o rezultatach badań Szwajcarów, którzy w latach 2007-2011 zrealizowali 30 projektów badawczych (na które przeznaczono prawie 13 mln dol.). Konkluzje?
    „Finansowany przez Rząd program badawczy nie potwierdził istnienia dowodów na szkodliwość GMO dla zdrowia ludzkiego oraz środowiska”.

    Komisja Europejska finansowała badania naukowe, które łącznie objęły okres 25 lat. Na ten cel przeznaczono 300 milionów euro. Zrealizowano 130 projektów badawczych, w których uczestniczyło 500 zespołów naukowych. Konkluzja tego raportu była następująca:
    „Genetyczna modyfikacja organizmów nie jest w żaden sposób bardziej niebezpieczna w porównaniu do konwencjonalnych technik hodowli roślin”.

    Ministerstwo zapowiada kontynuację programu, ale czy nowy raport przysłuży się do zmiany nastawienia Niemców do uprawy roślin GM (np. kukurydzy Bt)? Zdecydowanie nie. Politycy będą go ignorować, a ekologiści będą udawać, że nie wiedzą o jego istnieniu. Debata na temat wykorzystania roślin GM będzie trwać i nadal nie posunie nas choćby o krok do przodu. Kolejne raporty, badania, publikacje – nie przekonają nieprzekonanych. Z wiarą i przekonaniami nie da się merytorycznie dyskutować.

    Źródło:

    GMObiektywnie.pl

    Informacja prasowa w tej sprawie

    Raport

     

     

    wstecz do góry

    Prawo

    prawo i gmo

    Ekonomia

    ekonomia

    Nauka

    nauka

    Media
    Media
    2006 © GBE - Green Biotechnology in Europe
    realizacja: ideo powered by: edito cms